Rzecznik ambasady polskiej w Japonii o szczycie G8

Rzecznik ambasady polskiej w Japonii ocenia, że rozpoczynający się dziś szczyt G8 jest najważniejszym wydarzeniem dla dyplomacji tego kraju. Szczyt przywódców siedmiu najbogatszych państw świata i Rosji na wyspie Hokkaido skoncentruje się między innymi na zmianach klimatu oraz rosnących cenach paliw.

Robert Tyszkiewicz powiedział IAR, że to drugie ważne wydarzenie organizowane w tym roku przez Japonię. W maju w Jokohamie odbyła się Międzynarodowa Konferencja do spraw Afryki.

Na szczycie zostaną podjęte prace nad dokumentem, który zastąpi protokół z Kioto, który wprowadzał redukcję emisji gazów cieplarnianych. Protokół wygasa w 2012 roku. To jak będzie wyglądał nowy dokument w dużej mierze zależy od Chin i Indii, gościnnie uczestniczących w szczycie. Poza nimi na wyspę Hokkaido przyjechali przywódcy krajów rozwijających się - głównie z kontynentu afrykańskiego.

Na szczycie podjęty zostanie również temat rosnących cen benzyny i - co za tym idzie - żywności. Wczoraj swój niepokój związany z tymi wydarzeniami wyrazili przywódcy Japonii i Stanów Zjednoczonych. Poruszone zostaną również kwestie rozbrojenia i programu nuklearnego Korei Północnej.

Ostatni szczyt G8 Japonia organizowała przed ośmiu laty.

 

Źródło: IAR

 

Strona jest administrowana przez pracowników biura poselskiego Roberta Tyszkiewicza w Białymstoku.
Kopiowanie i wykorzystywanie informacji wymaga zgody biura poselskiego.

Copyright © 2011-2019 Biuro Poselskie Roberta Tyszkiewicza.

Projekt i realizacja copyright © 2011-2019: Piotr Robert Konopelko.