Robert Tyszkiewicz Gościem Sygnałów Dnia Programu Pierwszego Polskiego Radia

Poseł Platformy Obywatelskiej i wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych, Robert Tyszkiewicz uważa, że Prezydent ma niesłuszne pretensje do rządu, że nie konsultował z nim stosunku Polski do niepodległości Kosowa. Dziś między innymi w tej sprawie spotka się z prezydentem premier Donald Tusk.

Gość Sygnałów Dnia Programu Pierwszego Polskiego Radia podkreślił, że niepodległość Kosowa jest faktem politycznym. Przypomniał, że nowe państwo uznały już największe kraje Europy i Stany Zjednoczone. Poseł dodał, że społeczność międzynarodowa od dłuższego czasu szukała rozwiązania sytuacji Kosowa, w którym od roku faktycznie sprawowała władzę większość albańska.

Polityk Platformy Obywatelskiej zaznaczył, że Polska nie zamierza reprezentować niczyich interesów etnicznych w sprawie Kosowa, a jedynym celem naszego kraju jest zapewnienie pokoju na Bałkanach.

W opinii Roberta Tyszkiewicza, rząd nie ma zamiaru odsuwać prezydenta od polityki międzynarodowej, ale w bieżących sprawach z nią związanych powinien działać samodzielnie. Dodał, że w czasie poprzednich okresów kohabitacji, wypracowano odpowiednie praktyki współpracy między rządem a prezydentem w zakresie polityki miedzynarodowej i z nich należałoby korzystać.

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych ocenił, że obecne protesty Ukraińców blokujących przejścia graniczne na wschodzie Polski, wynikają częściowo z zaniechań poprzedniego rządu, który nie przygotował odpowiednich rozwiązań dotyczących małego ruchu granicznego. Zaznaczył, że kolejnym problemem jest kwestia ułatwień w ruchu tranzytowym, którego nie obejmuje definicja małego ruchu granicznego. Poseł dodał, że trwają rozmowy w tej sprawie z Kijowem, które - jak dodał - są związane z wprowadzeniem w życie Karty Polaka.

 

Źródło: IAR

 

Strona jest administrowana przez pracowników biura poselskiego Roberta Tyszkiewicza w Białymstoku.
Kopiowanie i wykorzystywanie informacji wymaga zgody biura poselskiego.

Copyright © 2011-2019 Biuro Poselskie Roberta Tyszkiewicza.

Projekt i realizacja copyright © 2011-2019: Piotr Robert Konopelko.