Poseł zadziałał - Białystok otrzymał 90 mln zł na spalarnię

- Dzięki inicjatywie i działaniom posła Roberta Tyszkiewicza budżet Białegostoku na program gospodarki odpadami powiększył się o 90 milionów - twierdzi Adam Poliński, wiceprezydent Białegostoku.

Podziękowania przewodniczącemu podlaskiej PO i informacje o zwiększonym budżecie na Zintegrowany Program Gospodarki odpadami wiceprezydent Poliński przedstawił na konferencji prasowej na początku lutego br. Dodatkowe 90 nlm ministerialnej dotacji, o którą zabiegał poseł Robert Tyszkiewicz pozwoli zwiększyć budżet na ów program do 407 mln zł oraz rozliczenie się z wydatków do 2015 roku. Jednym z filarów białostockiej gospodarki odpadami ma być spalarnia śmieci, czyli tzw. zakład termicznej utylizacji odpadów za ok. 300 mln.

Lokalizacja spalarni budzi wiele wątpliwości, zwłaszcza mieszkańców okolic trzech miejsc wymienianych jako możliwe: pierwsze to działka przy Andersa, na zapleczu zakładów Agnella, drugie – to okolice oczyszczalni przy Produkcyjnej i trzecia – Elektrociepłownia Zachód na osiedlu Ścianka. Miasto ogłosiło już przetarg na wykonanie raportu oddziaływania na środowisko dla tych trzech lokalizacji. Wskaże on tę najlepszą. Powinien być gotowy w połowie maja. Magistrat zapłaci za niego 122 tys. złotych.
Jeszcze w tym roku władze miasta chcą przeprowadzić kampanię informacyjną dotycząca spalarni, skierowaną do mieszkańców. Ma kosztować około 300 tysięcy złotych. W jej ramach mają odbywać się konferencje prasowe, spotkania z mieszkańcami, pojawią się ulotki i broszurki informujące o spalarni i segregacji odpadów. Ma być uruchomiona specjalna strona internetowa, gdzie mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje uwagi.
Pozostałe pieniądze z ponad 400 mln zł na program gospodarki odpadami miasto chce przeznaczyć na poprawę segregacji odpadów i budowę pól składowych na resztki, które powstaną po wybudowaniu spalarni.

 

Strona jest administrowana przez pracowników biura poselskiego Roberta Tyszkiewicza w Białymstoku.
Kopiowanie i wykorzystywanie informacji wymaga zgody biura poselskiego.

Copyright © 2011-2019 Biuro Poselskie Roberta Tyszkiewicza.

Projekt i realizacja copyright © 2011-2019: Piotr Robert Konopelko.