Via Carpatia powinna stać się priorytetem komunikacyjnym całej Grupy Wyszehradzkiej

budapeszt1

Jesienią, podczas polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej będę wnosił, by na spotkaniu parlamentarnych komisji zagranicznych wszystkich państw Grupy Wyszehradzkiej został przyjęty odpowiedni dokument, wyrażający jasno stanowisko parlamentarzystów w sprawie budowy Via Carpatii jako drogi ekspresowej, dwujezdniowej, na całej jej długości - mówi poseł Robert Tyszkiewicz po rozmowie z wiceprzewodniczącym węgierskiego parlamentu.
 
Od lipca Polska przejmuje prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Aby uzgodnić jej priorytety na poziomie parlamentarnym, przedstawiciele polskiej Komisji Spraw Zagranicznych - w tym także poseł Robert Tyszkiewicz - pojechali do węgierskiego parlamentu. Wizyta odbywa się w dniach: 2-3 czerwca.
 
- Podczas spotkania z wiceprzewodniczacym węgierskiego parlamentu poruszyłem sprawę budowy drogi Via Carpatia, która powinna łączyć kraje nadbałtyckie oraz naszych wschodnich sąsiadów, z południem Europy, z tym właśnie z Węgrami. Dla nas to ważny temat, bo chodzi przecież o budowę drogi ekspresowej S19 przez całą wschodnią Polskę, w tym województwo podlaskie. Jak usłyszałem podczas spotkania w Budapeszcie, wcześniej podczas rozmów premierów Polski i Węgier premier Szydło mówiła o znaczeniu drogi Via Carpatia, ale tylko jako łącznika południa Europy z południowo-wschodnią Polską, pomijając północną połowę naszego kraju. Na to nie można się zgodzić, bo to wypacza całą ideę tej drogi. Stwierdziłem więc, że powinien być to wiodący projekt komunikacyjny całej Grupy Wyszehradzkiej: Via Carpatia jako droga dwujezdniowa ekspresowa na całej długości tego szlaku, od krajów nadbałtyckich i granicy z Białorusią poczynając - podkreśla poseł Robert Tyszkiewicz.  - Węgrzy zgadzają się z tym, że jest to komunikacyjny priorytet Grupy Wyszehradzkiej, ponieważ ideą tego szlaku jest łączenie północy z południem Europy. Rozumieją też potrzebę intensywnych prac przy tej inwestycji. Dlatego podczas polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej jesienią będę wnosił, by na spotkaniu parlamentarnych komisji zagranicznych wszystkich państw Grupy Wyszehradzkiej został przyjęty odpowiedni dokument, wyrażający jasno stanowisko parlamentarzystów w sprawie budowy Via Carpatii jako drogi ekspresowej, dwujezdniowej, na całej jej długości.

 

Strona jest administrowana przez pracowników biura poselskiego Roberta Tyszkiewicza w Białymstoku.
Kopiowanie i wykorzystywanie informacji wymaga zgody biura poselskiego.

Copyright © 2011-2018 Biuro Poselskie Roberta Tyszkiewicza.

Projekt i realizacja copyright © 2011-2018: Piotr Robert Konopelko.