Rozpoczynamy budowę Muzeum Pamięci Sybiru

Nie da się zrozumieć historii Polski bez przywołania pamięci Sybiru. I nie da się zrozumieć pamięci Białegostoku bez przywołania pamięci Sybiru. To z Białegostoku wywieziono w czasie drugiej wojny światowej kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców, tylko dlatego, że byli Polakami, że byli ludźmi niepodległej Rzeczpospolitej. Dziś rozpoczynając budowę Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, symbolicznie spłacamy wobec nich dług. Nie było dotychczas takiego muzeum w naszym kraju. Jest coś symbolicznego w tym, że ta budowa rusza w 100-lecie polskiej niepodległości. Nie byłoby Polski niepodległej bez Sybiraków z XIX wieku i bez Sybiraków z wieku XX. To z Sybiru wyszły dwie polskie armie. Jedna, która przez Afrykę doszła do Monte Cassino i druga, która zakończyła swoją epopeję w Berlinie.
Jestem dumny z tego, że Białystok będzie miejscem, w którym będziemy upamiętniać historię polskiego Sybiru. 
Dziękuję białostockim Sybirakom za kultywowanie pamięci o polskim Sybirze. To dzięki ich uporowi możemy inaugurować budowę Muzeum Pamięci Sybiru.
Dziękuję mojej Mamie, Sybiraczce, która od dzieciństwa uczyła mnie, że pamięć o polskim Sybirze jest niesłychanie ważną częścią naszej historii. 
Niech to muzeum służy Sybirakom. Niech służy młodym ludziom i pokazuje heroizm doświadczeń Sybiru i to zwycięstwo, które tam się narodziło. Zwycięstwo polskiej niepodległości.

 

Strona jest administrowana przez pracowników biura poselskiego Roberta Tyszkiewicza w Białymstoku.
Kopiowanie i wykorzystywanie informacji wymaga zgody biura poselskiego.

Copyright © 2011-2019 Biuro Poselskie Roberta Tyszkiewicza.

Projekt i realizacja copyright © 2011-2019: Piotr Robert Konopelko.