Wizyta Krzysztofa Hetmana w Białymstoku

Na zaproszenie pana posła na Sejm RP Roberta Tyszkiewicza do Białegostoku przyjechał pan Krzysztof Hetman, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, który nadzoruje program operacyjny „Rozwój Polski Wschodniej”

O godz. 1100 w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego minister Hetman spotkał się z podlaskimi samorządowcami i przedsiębiorcami i odpowiadał na pytania dotyczące planów kierowanego przez siebie ministerstwa dotyczących Polski Wschodniej. W konferencji uczestniczył również poseł na Sejm RP, Robert Tyszkiewicz, Wojewoda Podlaski Maciej Żywno i Marszałek Województwa Jarosław Dworzański.

- Cieszę się, że mamy zaszczyt po raz drugi gościć w Białymstoku pana Krzysztofa Hetmana, podsekretarza stanu w Ministerstwie rozwoju Regionalnego. – W ramach konwentu pięciu wojewodów Polski Wschodniej staramy się ściśle współpracować z ministerstwem aby jak najskuteczniej skorzystać z wszelkich możliwych środków z różnych programów operacyjnych – powiedział Wojewoda Podlaski Maciej Żywno witając uczestników spotkania.

- Wszystkim nam zależy, żeby wykorzystać wielką szansę, jaka się przed nami otwiera – powiedział poseł na Sejm RP, Robert Tyszkiewicz. – Tu, na tej Sali podczas debaty mamy okazję powiedzieć, czego oczekujemy, tak, aby władza centralna miała przegląd opinii środowisk samorządowych i przedsiębiorców.

Wiceminister Hetman kilkakrotnie podkreślał, że bardzo interesuje się problemami Polski Wschodniej, gdyż sam pochodzi z Lublina.

- Dopóki Rumunia i Bułgaria nie weszły do Unii Europejskiej, to właśnie woj. lubelskie i podlaskie były najbiedniejszymi regionami UE – powiedział Krzysztof Hetman. – Teraz mamy szansę na wyrównywanie różnic ekonomicznych dzielących nas od najbogatszych regionów Polski. Program Operacyjnych Rozwój Polski Wschodniej oznacza nowe drogi, inwestowanie w nowe parki technologiczne, wsparcie finansowe uczelni. To także dostęp do szerokopasmowego Internetu. Są także inne programy, w których samorządy i inne instytucje mogą ubiegać się o środki. To od nas, od ilości i jakości złożonych wniosków zależy, ile unijnych pieniędzy trafi do nas. Tych pieniędzy jest naprawdę bardzo dużo, ale trzeba też mieć świadomość, że potrzeb jest zapewne znacznie więcej. Na pewno nie wystarczy ich na załatanie każdej dziury w drogach. Dlatego trzeba myśleć o inwestycjach strategicznych, które pozwolą rozwinąć region.

Wiceminister dodał, że w ciągu dwóch najbliższych miesięcy zostanie opracowany program rozwoju Polski Wschodniej do 2020 roku. Dokument ten podlegał szerokiej konsultacji, między innymi z samorządami, ekspertami i uczelniami.

 

Źródło: www.bialystok.uw.gov.pl

 

Strona jest administrowana przez pracowników biura poselskiego Roberta Tyszkiewicza w Białymstoku.
Kopiowanie i wykorzystywanie informacji wymaga zgody biura poselskiego.

Copyright © 2011-2019 Biuro Poselskie Roberta Tyszkiewicza.

Projekt i realizacja copyright © 2011-2019: Piotr Robert Konopelko.