inne

Robert Tyszkiewicz: Podlaskie nie jest Polską B!

Slajd2Województwo podlaskie nie jest Polską B, nie jest Polską w ruinie, Podlasie rozwija się - mówił w niedzielę podczas konferencji prasowej "Dotrzymujemy obietnic!" poseł Robert Tyszkiewicz. Na konferencji politycy PO podsumowali 8 lat rządów PO w woj. podlaskim. - Zbudowaliśmy fundament dobrego rozwoju Podlasia. Jesteśmy gotowi pracować dalej.
 
Zobacz, co się zmieniło w Podlaskiem przez ostatnie 8 lat: http://roberttyszkiewicz.pl/galerie/category/112-8lat-podlaskie
 
Relację z konferencji zamieszczamy za portalem "Białystok Online":

"- Podlasie jest dynamicznie rozwijającym się regionem, który intensywnie dogania resztę Polski, dogania Unię Europejską - mówił na przedwyborczej konferencji prasowej Robert Tyszkiewicz, przewodniczący regionalnych struktur PO. Deklaruje, iż będzie to zaznaczał za każdym razem, gdy usłyszy słowa PiS "Polska jest w ruinie".
- Macie wybór między ludźmi, którzy nazywają Podlasie Polską B, a ludźmi, którym wiele udało się zrobić, ale wiedzą, że jest jeszcze wiele do zrobienia - dodawał.

Program PO dla Podlasia na nadchodzącą kadencję to budowa drogi ekspresowej S19, dokończenie "ósemki" i S61. Są w nim również: wschodnia magistrala kolejowa, drogi lokalne oraz hala widowiskowo-sportowa w Białymstoku. Novum to ponad 100 mln zł na ożywienie turystyczne i wykorzystanie potencjału przyrodniczego Puszczy Białowieskiej.

Platforma podsumowała jednocześnie 8 lat swoich rządów. Chwali się, że od 2007 r. wybudowano 1129 km dróg, w tym obwodnice Augustowa, Bargłowa, Szczuczyna, Zambrowa i Wasilkowa.
- Myśmy odblokowali te inwestycje. Moi poprzednicy nie mają na koncie żadnej ekspresówki ani obwodnicy - podkreśla Maciej Żywno, wicemarszałek województwa, kandydat na senatora i były wojewoda podlaski.

Żywno przypominał też o zainwestowanych 230 mln zł w przejścia graniczne:
- One są naszą wizytówką, która zachęca do przyjazdu do naszego regionu. To jest bardzo ważne, gdy jest wiele obaw w związku z napływem imigrantów.

PO twierdzi, że za ich rządów znacznie poprawiła się jakość obsługi w placówkach ochrony zdrowia. Za pół mld zł rozbudowano szpital kliniczny, poprawiono jakość ratownictwa medycznego.
- W latach 2009-2011 wydaliśmy 563 mln zł na remonty, modernizację i zakup aparatury medycznej w szpitalach w Białymstoku, Łomży, Suwałkach i Choroszczy - podlicza Renata Przygodzka.

Działacze podlaskiej PO mówili również o znaczącym wsparciu rodzin, inwestycjach sfinansowanych ze środków rządowych ważnych dla regionu a także dofinansowaniu przedsiębiorców strategicznych (IKEA, Mlekovita, Pronar). Duży wpływ miały na to dobrze wykorzystane środki unijne - było to ponad 7,5 mld zł.

 

/Ewelina Sadowska-Dubicka, Białystok Online/

Robert Tyszkiewicz: Testem intencji Mińska mogą być rozmowy o małym ruchu granicznym z Polską

"Samo zwolnienie więźniów politycznych nie jest powodem do zachwytu nad poziomem demokracji na Białorusi. Czas na następne kroki. Testem intencji Mińska mogą być rozmowy o małym ruchu granicznym z Polską – ocenił poseł Robert Tyszkiewicz w wywiadzie dla portalu PolskieRadio.pl. W jego opinii, Unia Europejska może poprzeć postulat opozycjonisty Mikoły Statkiewicza o powtórzeniu procedur wyborczych, tak by zagwarantować wszystkim startującym równe szanse.                        

Przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych i zespołu parlamentarnego ds. Białorusi, Robert Tyszkiewicz, uważa, że uwolnienie sześciu więźniów politycznych przez Mińsk to wypełnienie oczywistego postulatu Zachodu, jednak nie można na razie stwierdzić, jakie pobudki kierują władzami Białorusi. Jego zdaniem odpowiedź poznamy po wyborach prezydenckich 11 października. Poseł podkreślił, że uwolnienie opozycjonistów to triumf ludzi demokracji na Białorusi i wszystkich tych, którzy starali się przez lata, by więźniowie polityczni wyszli zza krat.

Robert Tyszkiewicz zaznaczył, że były więzień polityczny Mikoła Statkiewicz słusznie podnosi postulat powtórzenia procesu wyborczego na Białorusi.  - Nie ma równości startu kandydatów, nie mają oni dostępu do państwowych mediów, nie ma transparentności w pracy komisji wyborczych i społecznej kontroli nad przebiegiem wyborów. Prawo i praktyka wyborcza nie pozwalają na uznanie tych wyborów za demokratyczne – mówił poseł. W jego ocenie Unia Europejska poparłaby apele Statkiewicza.

Robert Tyszkiewicz zauważył, że politycy Unii Europejskiej są teraz ostrożniejsi w ocenach Aleksandra Łukaszenki, pamiętają, że odwilż w relacjach z Zachodem w 2010 roku zakończyła się po wyborach ostrymi represjami wobec opozycji. Poseł żałuje, że w Unii Europejskiej brak strategii wobec Białorusi. W jego ocenie cała uwaga Brukseli koncentruje się obecnie na Ukrainie. Jeśli jednak pojawi się dobra wola ze strony Mińska, to, zdaniem posła, można współpracować z Białorusią w ramach programów Partnerstwa Wschodniego.

Polityk ma nadzieję, że skutecznym narzędziem przeciwdziałania propagandzie rosyjskiej może być ogólnoeuropejska telewizja. W sprawie tego projektu zbierze się we wrześniu w Warszawie konferencja donorów."

 

Przeczytaj cały wywiad: http://www.polskieradio.pl/75/921/Artykul/1500866,Robert-Tyszkiewicz-Lukaszence-trzeba-powiedziec-sprawdzam

 

(PolskieRadio.pl)

"Polska prokuratura dopuściła się haniebnego postępku"

Prokuratura Generalna do tej pory nie poinformowała białoruskiej opozycji, jakie dokumenty i na temat ilu osób przekazała tamtejszym władzom. Zdaniem Roberta Tyszkiewicza, przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Białorusi, jest to minimum zadośćuczynienia po haniebnym postępku, którego dopuściła się polska prokuratura, efektem którego było aresztowanie szefa Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Alesia Bialackiego. - Ludzie, których wydaliśmy, muszą wiedzieć, przed czym mają się bronić - podkreśla Tyszkiewicz.

Czytaj więcej: "Polska prokuratura dopuściła się haniebnego postępku"

 

Strona jest administrowana przez pracowników biura poselskiego Roberta Tyszkiewicza w Białymstoku.
Kopiowanie i wykorzystywanie informacji wymaga zgody biura poselskiego.

Copyright © 2011-2018 Biuro Poselskie Roberta Tyszkiewicza.

Projekt i realizacja copyright © 2011-2018: Piotr Robert Konopelko.