Fabryka IKEA w gminie Orla otwarta!

Otwarcie fabryki IKEA w gminie Orla (fot. Wrota Podlasia)Symboliczne uruchomienie maszyn w pierwszej fabryce koncernu IKEA w Orli odbyło się w piątek, 17 czerwca. Gościem honorowym uroczystości był marszałek Sejmu RP Grzegorz Schetyna.

- Jeżeli są ludzie, dobre pomysły, determinacja i współpraca, to wszystko można zrobić. 

I fabryka w Orli jest tego doskonałym przykładem – powiedział marszałek Schetyna tuż przed symbolicznym włączeniem guzika uruchamiającego maszyny w nowej fabryce.

Zobacz galerię zdjęć [klik]
(
fot. Wrota Podlasia)

 

Grzegorz Schetyna podziękował wszystkim, którzy w sposób szczególny przyczynili się do wybudowania tej fabryki właśnie w województwie podlaskim, w powiecie bielskim: Marianowi Grabińskiemu z IKEA, który uwierzył, że na podlaskim polu warto i można zbudować nowoczesny zakład; wójtowi Orli Piotrowi Selwesiukowi, który z wielką determinacją pokonywał formalne przeszkody stojące przed gminą i inwestorem; oraz posłowi Robertowi Tyszkiewiczowi:

- To on zapalił wszystkich do tego pomysłu, on pilnował tej sprawy codziennie i kiedy wszyscy tracili wiarę, że to się uda, on szukał rozwiązań – mówił marszałek o pośle Tyszkiewiczu. – To jego wielki, osobisty sukces. 

- W takie dni jak ten wiem, po co zostałem posłem – cieszył się Robert Tyszkiewicz. – To bardzo ważny moment dla całego województwa podlaskiego. Mamy w regionie bardzo poważnego inwestora, ruszyła pierwsza fabryka, za kilka miesięcy ruszą kolejne. To zmieni cały układ gospodarczy w południowej części Podlasia. 

Robert Tyszkiewicz podkreślał rolę Marian Grabińskiego z IKEA w podjęciu decyzji o zlokalizowaniu fabryki w Orli:

- Gdyby nie pan Marian, fabryki w tym miejscu po prostu by nie było – powiedział. 

Właśnie dlatego Marian Grabiński otrzymał Honorową Odznakę Województwa Podlaskiego. Wręczył mu ją marszałek województwa Jarosław Dworzański.    

Fabryka IKEA w Orli to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie zakładów tego typu na świecie. W fabryce będą wytwarzane ultra cienkie płyty HDF do produkcji lekkich mebli dla IKEA. Zakład produkcyjny ultra cienkich płyt HDF to pierwsza z kompleksu fabryk, które powstaną na działce należącej do firmy Swedspan. Obecna inwestycja,  obejmująca tartak i produkcję dodaną, ma wartość 140 mln euro i została uznana przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych za największą inwestycję zagraniczną w Polsce w 2010 r. Rozpoczęcie produkcji na pełną skalę planowane jest na wrzesień 2011 r. Do połowy 2012 roku, po zakończeniu wszystkich faz inwestycji, miedzy innymi tartaku i produkcji dodanej, znajdzie w niej zatrudnienie 250 osób. 

(am)

 

Strona jest administrowana przez pracowników biura poselskiego Roberta Tyszkiewicza w Białymstoku.
Kopiowanie i wykorzystywanie informacji wymaga zgody biura poselskiego.

Copyright © 2011-2022 Biuro Poselskie Roberta Tyszkiewicza.

Projekt i realizacja copyright © 2011-2022: Piotr Robert Konopelko.