Jak kierowałem podlaską PO - podsumowanie I kadencji

271ff31

 
Za mojej pierwszej kadencji jako przewodniczącego Regionu Podlaskiego Platformy Obywatelskiej (lata 2006-2010) podlaska PO zwiększyła liczbę członków z 500 do 1500. Stworzyliśmy struktury we wszystkich podlaskich powiatach. Wygraliśmy wybory na prezydenta Białegostoku. Przejęliśmy władzę w Białymstoku oraz w całym województwie - dzięki koalicji z PSL w sejmiku wojewódzkim. Zawarliśmy także porozumienie ze środowiskiem prawosławnym, które po raz pierwszy dało mieszkańcom naszego regionu szansę na wspólną pracę dla dobra publicznego. To ważne osiągnięcia podlaskiej PO. Jestem z nich dumny.

Osobiście kierowałem też zwycięskimi dla PO kampaniami wyborczymi: Barbary Kudryckiej, która w 2004 r. wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego (dziś jest Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w 2004 r. sam namówiłem ją do wejścia w politykę), oraz  - w 2006 roku - Tadeusza Truskolaskiego,  obecnego prezydenta Białegostoku.

Dziesięć przełomowych (moim zdaniem) momentów w historii podlaskiej Platformy Obywatelskiej - lata 2006-2010:

1. 7 maj 2006 r. – zjazd regionalny podlaskiej PO.

Zostaję (już wówczas ędąc posłem PO, wybranym do Sejmu jesienią 2005 r.) nowym przewodniczącym regionu. Wygrywam w wyborach z Józefem Klimem – dostaję 153 głosy poparcia, o 25 więcej niż Józef Klim

2. Listopad 2006 r. – wybory samorządowe.
W Białymstoku prezydentem zostaje kandydat PO Tadeusz Truskolaski – to niespodziewany przełom po 16 latach rządzenia w Białymstoku ugrupowań konserwatywno-chrześcijańskich.
PO zdobywa też w Radzie Miejskiej Białegostoku 12 mandatów, dzięki porozumieniu z przedstawicielami mniejszości ma większość w radzie oraz swojego przewodniczącego rady.

PO w powiecie białostockim zdobywa 7 mandatów, ale dzięki koalicji z „Naszym Podlasiem” zdobywa też większość w powiecie.


3. Grudzień 2006 r. – luty 2007 r. – wielka batalia o utworzenie zarządu województwa
PO zawiązuje koalicję z PSL, ale wciąż mamy za mało głosów. Po trzech miesiącach, 20 lutego 2007 r., sejmik zostaje rozwiązany, ogłoszone są nowe wybory. Żaden z radnych Platformy nie daje się namówić PiS-owi do przejścia na jego stronę, cała drużyna dociera do końca tej batalii w niezmienionym składzie.
To wielkie, moralne zwycięstwo Platformy jako drużyny. Byli kuszeni, zastraszani i nie ulegli. Wyszli z tego obronną ręką.

4. Kwiecień 2007 r.
W trakcie kampanii przed kolejnymi wyborami do sejmiku województwa – wielka akcja Platformy „Obwodnice nie obietnice”.  Do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego składamy podpisy 16 tys. mieszkańców regionu razem z petycją dotyczącą szybszego budowania obwodnic.

5. 20 maj 2007 r. – przedterminowe wybory do sejmiku.
PO zdobywa 7 mandatów, Pis – 12. PiS tworzy zarząd dzięki koalicji z PSL-em, ale, jak się później okaże, tylko na osiem miesięcy.

6. 21 październik 2007 r. – przedterminowe wybory parlamentarne

PO w woj. podlaskim uzyskuje aż 32,4 proc. głosów (dwa lata wcześniej – zaledwie 15 proc.), wprowadza do parlamentu pięciu posłów. Wygrywa wybory w: Białymstoku, Augustowie, Suwałkach i Sejnach. Ja jako lider listy Po w woj. podlaskim zdobywam ponad 30 tys. głosów - za co gorąco dziękuję.

7. 29 listopad 2007 r. – mamy wojewodę! Premier Donald Tusk mianuje Macieja Żywno wojewodą podlaskim.

8. 13 grudnia 2007 r. – pierwsze robocze spotkanie prezydentów trzech największych podlaskich miast: Białegostoku, Łomży i Suwałk – to efekt podpisanego w kampanii wyborczej listu intencyjnego o (pierwszej w historii!) współpracy tych trzech miast

9. 15 styczeń 2008 r. – przełom w sejmiku województwa. PO przejmuje władzę.
Koalicja PO-PSL odwołuje dotychczasowy zarząd województwa i powołuje nowy, z marszałkiem Jarosławem Dworzańskim na czele. Do zarządu z PO wchodzi także Jacek Piorunek. Ten sam zarząd rządzi do dziś.

10. 8 czerwiec 2009 r. – wybory do Parlamentu Europejskiego. PO wygrywa z PiS-em!
Platforma Obywatelska wygrywa wybory w naszym okręgu (łączącym woj. podlaskie z warmińsko-mazurskim).. Dostaje 38,3 proc. głosów do 29,2 proc. głosów PiS. To, przekładając na realne głosy, 160 tys. głosów dla PO, przy 122 tys. głosów dla PiS.

Od października 2013 roku ponownie sprawuję funkcję przewodniczącego Regionu Podlaskiego PO. Bardzo dziękuję wszystkim członkom Platformy, którzy oddali na mnie swoj głos. Przed nami czas wytężonej pracy przy kolejnych, szybko po sobie następujących wyborach zewnętrznych. Liczę na Wasze wsparcie i dobra współpracę!

 

Strona jest administrowana przez pracowników biura poselskiego Roberta Tyszkiewicza w Białymstoku.
Kopiowanie i wykorzystywanie informacji wymaga zgody biura poselskiego.

Copyright © 2011-2023 Biuro Poselskie Roberta Tyszkiewicza.

Projekt i realizacja copyright © 2011-2023: Piotr Robert Konopelko.